Final för D50 2017


Hej!

Nu har vi spelat sista deltävlingen/FINALEN i seriespelet D50.

Ett varmt TACK till Bryngfjordens Golfklubb för en mycket bra arrangerad tävling måndagen den 18 september. Och TACK till alla klubbar som haft fina deltävlingar. Vi är mycket nöjda och återkommer 2018. Och TACK för den fina presenten som vi i damsektionen fick på avslutningen.

Grattis till alla pristagare. I finaldagens tävling segrade:

  • A-klassen: Rigmor StenwrethKarlstads GK 70 slag
  • B-klassen: Ulla-Britt Larsson Karlstads GK 71 slag
  • C-klassen: Margeurite Normark Karlstads GK 70 slag
  • Bästa bruttoscore:  Marianne E Eriksson Karlstads GK  83 slag.  

Närmast hål: Birgitta Lundqvist Torsby GK 3,05 m på hål 6.

Slutresultat  I Order of merit:

Segrare 2017: Stana, Ulla-Britt och Margeurite  

Pris till de 14 bäst placerade. Hela resultatlistan finns på www.golf.se Min golf

A-klass:

  1. Stana Bengtsson Hammarö GK                  105 p
  2. Marianne E. Eriksson Karlstads GK               92 p
  3. Rigmor Stenwret Karlstads GK                      89 p 
  4. Rose-Marie Strömvall Torsby GK                 82 p
  5. Maj-Britt Rhöse Lindqvist Billeruds GK           76 p
  6. Ann-Katrin Jönsson Årjängs GK                    75 p
  7. Ulla Frykmer Torsby GK                               69 p
  8. Stina Granlund Kils GK                                 66 p
  9. Christina Andersson Karlstads GK                 61 p
  10. Ingrid Johansson Kils GK                            60 p
  11. Kerstin Skog Karlstads GK                          50,5 p
    T12. Berit Danielsson Årj’ngs GK                      49 p
    T12. Gerd Knutsson da GK                               49 p
    T12. Ulrica Sjökvist Saxå GK 49 p

B-klass:

  1. Ulla-Britt Larsson Karlstads GK                    130 p
  2. Margareta Patriksson Karlstads GK             105 p
  3. Anita Falck ForshagaDeje GK                       80 p
  4. Anna-Karin Jurefalk Karlstads GK                71,5 p
  5. Lisbet Karlsson Littorin Torsby GK                68,5 p
  6. Louise Fjellman Karlstads GK                       64,5 p
  7. Siv Lennartsson Börås Billeruds GK              63 p
  8. Margaretha Alenmalm Sunne GK                  62 p
  9. Monica Lind Hammarö GK                            61 p
  10. Karin Olsson Karlstads GK                          55 p
  11. Monica Solberg Karlstads GK                      54 p
  12. Anette Evaldsson Karlstads GK                   51 p

T13. Birgitta Lundqvist Torsby GK                    50,5 p
T13. Agneta Engström Karlstads GK                50,5 p

C-klass:

  1. Margeurite Normark Karlstads GK                113 p
  2. Gunilla Sjöö Billeruds GK                              99 p
  3. Inger Widstrand Karlstads GK                       95,5 p
  4. Monica Nermark Sunne GK                           84 p
  5. Barbro Johansson Billeruds GK            78,5 p
  6. Margaretha Kortfält Eda GK                          77,5
  7. Sonja Skagerud Östlund Hammarö GK          75 p
  8. Anna-Christina Rudqvist Karlstads GK 73,5
  9. Margaretha Dehring Karlstads GK                 71 p
    T 10. Gunila Sandahl Årjängs GK                      62 p
    T10. Ing-Marie Ålander Eda GK                        62 p   
    12. Gunilla Karlssin Kristinehamns GK              52 p
    13. Gunnel Lundh Karlstads GK                        50 p
    14. Anne-Marie Rapp Sunne GK                       41,5 p

//Anna-Karin