Finalen i EKEBYGOLFEN


Finalen i EKEBYGOLFEN 2015 spelas på Sunne GK lördagen den 5/9 2015. 

Finalen genomförs i A- B-klass. Till finalen kvalificerar sig de 25 bästa paren i varje klass via poängtabellen

För att få delta i finalen krävs deltagande i minst tre deltävlingar och minst två spelsätt.

Vid finalspelet skall alla deltagare kunna uppvisa minst 3 HCP- påverkande ronder under året.

Övriga par som deltagit i minst tre deltävlingar kan anmäla sig till en reservlista. Om något/några av de inbjudna paren tackar nej erbjuds par från reservlistan att delta. Paren på reservlistan rangordnas efter antal erhållna poäng i poängtabellen.

Till Final A-Klassen
Tomas Liljestrand/Marita Svensson Arvika GK
Jan/Margareta Hansson Arvika GK
Hans Nejdmyr/Anna Dahlman Arvika GK
Lars-Ivar/Christina Karlsson Arvika GK
Leif/Gun Franzén Arvika GK
Magnus/Malin Eriksson Billeruds GK
Ulf/Helena Bodin Billeruds GK
Roger Kvarnlöv/Madeleine Johansson Bryngfjordens GK
Jan/Lisbeth Sundkvist Bryngfjordens GK
Claes/Inger Kemvall Bryngfjordens GK
Kenneth/Liselotte Kristoffersen Eda GK
Örjan Andersson/Gunilla Johannesson Forsbacka GK
Jan-Åke Åsberg/Gun Ohlsson ForshagaDeje GK
Rune/Margareta Jordanskog Hammarö GK
Per-Inge Trangärd/Lena Larsson Hammarö GK
Mats Rudin/Anna Wall Rudin Karlstads GK
Jörgen Deramond Kronstrand/ Ximena Deramond Karlstads GK
Jan Säfströmer/Mainy Landin Karlstads GK
Lennart Almqvist/Lillemor Jansson Karlstads GK
Jan-Erik/Eva-Lena Högström Karlstads GK
Jan Asker/Anna-Karin Ingman Karlstads GK
Göran Jansson/Peggy Svanström Karlstads GK
Per/Ewa-Lena Berndtsson Kils GK
Tomas/Victoria Pettersson Kristinehamns GK
Claes-Håkan Sixtenson/Marianne Jonsson Kristinehamns GK
Lennart/Margaretha Alenmalm Sunne GK
Urban/Anette Bäckström Årjängs GK
Till Final B-Klassen
Kenneth/Anita Klarström Arvika GK
Lars/Marita Johansson Billeruds GK
Per Dahlström/ Yeo Bylund Bryngfjordens GK
Poul/ Annika Reumert Bryngfjordens GK
Per-Olov Forsberg/Susanne Palmqvist ForshagaDeje GK
Krister/Anita Falck ForshagaDeje GK
Bengt/Birgitta Sundqvist Hammarö GK
Anders Magnusson/ Marie Salevik Karlstad GK
Björn Lindström/Anna Sökjer Lindström Karlstad GK
Leif / Annika Wallgren Karlstad GK
Kenneth Andersson/Lisbeth Johansson Karlstad GK
Kent/Margeurite Normark Karlstad GK
Jan / Lisbeth Carlsson Karlstad GK
Mats Larsson/Britt-Marie Fredriksson Karlstad GK
Stig/Maritha Stråhlman Karlstad GK
Anders Haster/ Marina Welander Kils GK
Göran/Carina Halvarsson Kils GK
Mats-Ola/ Annika Levein Kils GK
Jonny/Kristina Pettersson Kristinehamns GK
Leif Carlsson/Pia Pettersson Kristinehamns GK
Torsten Norén/Monica Nermark Sunne GK
Hans-Åke/ GunBritt Jansson Sunne GK
Joakim Biehl/Sara Ericsson Uddeholms GK
Morgan/Anna Eriksson Årjängs GK
Roger/Siv Olofsson Årjängs GK
Reservlista för A-Klassen i turordning
1 Mats/Britt-Marie Wickén Karlstads GK 18
2 Henrik/Petra Knape Karlstads GK 17
3 Åke/Maj Andersson Arvika GK 15
4 Tommy Ström/Ann-Christine Uhlin Karlstads GK 13
5 Gösta/Kerstin Auoja Karlstads GK 12
6 Sonny Olsson/Carina Karlsson Karlstads GK 9
7 Pär Adolfsson/Malin Thorsén Karlstad GK/Sommarro Golf 8
7 Hans/Christina Broqvist Karlstads GK 8
7 Jan Fors/ Helena Nilsson Karlstads GK 8
7 Leif/Tina Helgman Karlstads GK 8
7 Niclas/Marianne Widström Karlstads GK 8
7 Marco Svartling/Britt Bäckström Kils GK 8
13 Inge Olsson/Siw Weinstock Karlstads GK 7
14 Anders Carlsson/Irene Gull Billeruds GK 6
14 Kurt/Elisabeth Flyman Karlstads GK 6
14 Michael/Lena Winslow Karlstads GK 6
14 Ulf Malmberg/Brittinger Thäng Karlstads GK 6
14 Sven/Kristina Landtmanson Uddeholms GK 6
19 Jan Karlsson/Ann-Catrin Pettersson Arvika GK 5
19 Dan Söderström/Ingela Jonsson Sommarro Golf 5
21 Göran/Katarina Krischel Karlstads GK 4
21 Hans-Uno/Agneta Engström Karlstads GK 4
21 Stefan Axell/Maria Forseryd Karlstads GK 4
21 Stefan Janson/Elisabeth Damstedt Karlstads GK 4
25 Kjell/Agnethe Edlund Hammarö GK 3
25 Kjell/Kerstin Skoog Karlstads GK 3
25 Håkan Bergström/Eva Länk Saxå GK 3
Reservlista för B-Klassen i turordning
1 Henrik/Eva Bjergestam Kils GK 22
2 Mikael Nilsson/Anneli Nilsson-Bolander Bryngfjordens GK 20
2 Reza Houshmand/Soraya Housvar Bryngfjordens GK 20
4 Bo/Ulla Jonsson Hammarö GK 19
4 Ove Bodin/ Christina Bodin-Schultz Karlstad GK 19
6 Ove/Kerstin Ekman Karlstad GK 17
7 Tommy Åkerlund/Mona Hedlund Bryngfjordens GK 16
7 Håkan/Ingela Olsson ForshagaDeje GK 16
9 Michael/Eva Huss Sommarro Golf 15
10 Håkan Wahlén/Gunhild Nilsson Karlstad GK 14
11 Harry/Annika Jacobsson Arvika GK 13
11 Anders/Margaretha Kortfält Eda GK 13
11 Lars-Erik Holmqvist/Ann Thorvaldsson Eda GK 13
11 Staffan/ Margaretha Skoglund Karlstad GK 13
15 Kjell Wennerström/Kirsi Uusitalo Hammarö GK 12
16 Claes/Carin Wallman Bryngfjordens GK 10
17 Sten/Ewa Gustafsson Arvika GK 8
18 Per/Eva Berger Årjängs GK 7
19 Jan/Ylva Olsson Karlstad GK 6
19 Bo/Maud Wennerstrand Kils GK 6
21 Gabor/Geity Willmarsson Bryngfjordens GK 5
21 Stefan Axell/Maria Forseryd Karlstad GK 5
21 Conny/ Britt-Marie Andersson Uddeholms GK 5
24 Christer/Marita Eriksson Arvika GK 4
24 Per-Olov/Lena Fredriksson Bryngfjordens GK 4
24 Rickard/Annika Gränby Bryngfjordens GK 4
24 Fernando Tarantino/My Lovo Hammarö GK 4
28 Lennart/Birgitta Johansson Arvika GK 3
28 Lars Göran/Margret Thorén Uddeholms GK 3